Zaži úľavu po baby masáži

Na každého z nás pôsobia negatívne vplyvy, ktoré zaťažujú nielen hlavu, ale rovnako telo. A preto je dôležité, dopriať si čas pre seba a vychutnať si nevyhnutný relax. O tom, že aj dieťa potrebuje pocítiť dotyky, ktoré sa v pozitívnom ohľade premietnu na jeho vývine či správaní, nám porozpráva Barbora Mojžišová. Pohodlne sa usaďte a pokojne si aj popri masáži prečítajte náš najnovší článok.

Ahoj Barborka, čo je v centre Tvojou úlohou?

Ahoj, mojou úlohou je pomáhať. Či už s technickými vecami v pozadí nášho centra alebo detičkám, ktoré potrebujú baby masáž.

Ako si sa dostala k baby masáži a prečo Ťa oslovil práve tento typ?

Rozmýšľala som, ako by som sa už počas školy mohla dostať bližšie k deťom. Keďže v pozícii študenta som nemohla vykonávať fyzioterapiu, oslovila ma baby masáž.

Je baby masáž určená výlučne pre deti?

Baby masáž je hlavne pre detičky, ale rozhodne sa môže využívať aj pre dospelých. Je to masáž celého tela, ktorá pôsobí na jednotlivé časti nášho organizmu. Pri využití muzikoterapie a aromaterapie je to úžasný relax.

V čom je baby masáž vlastne prospešná?

Baby masáž má rôzne účinky. Odstraňuje napätie a stres, zabezpečuje pokojnejší spánok, zvyšuje imunitu, rozvíja jemnú a hrubú motoriku, zlepšuje krvný obeh a dýchanie, pozitívne vplýva na deti s poruchami učenia. Vidím veľkú výhodu aj v tom, že od dieťaťa nikto nič nevyžaduje. Je to čas určený len pre neho. Vždy sa snažím vyjsť v ústrety, keď dieťa nemá záujem ležať alebo odmieta moje ruky.

Mala by sa aplikovať na osobách, ktoré preukazujú nejaké ťažkosti alebo je vhodná pre každého?

Je vhodná pre každého, kto chce a komu je to príjemné. Neodporúča sa napríklad pri zlomeninách, infekčných ochoreniach, zvracaní, pri horúčkach, opuchoch kĺbov,   popáleninách či čerstvých poraneniach chrbtice.

Môže sa vďaka baby masáži niečomu aj predísť?

Je dokázané, že bábätká ktoré sú masírované, lepšie priberajú, rastú, sú pokojnejšie a stabilnejšie. Masáž prispieva aj k zníženiu hyperaktivity dieťaťa, ale samozrejme nie vždy sa tomu dá úplne predísť.

Je dôležitá pravidelnosť masírovania?

Neodporúčam pravidelné masáže. Masírovať dieťa treba iba vtedy, ak je pripravené, má chuť a na masáž sa teší. Keď je plačlivé, nespokojné, netreba to siliť.

Popíšeš nám priebeh a atmosféru baby masáže?

Masírujem v Snoezelen miestnosti, čiže už len to je prvok, ktorý sám o sebe pôsobí relaxačne. Zapínam difúzer, väčšinou s citrusovou vôňou, púšťam relaxačnú alebo detskú hudbu. Následne rozložím masérsky stôl, na ktorý dávam farebnú plachtu, aby nepôsobil „doktorsky“. Oblečené mám taktiež farebné veci, čím predídem strachu, ktorý detičky môžu mať z bieleho oblečenia. Po týchto procesoch nastáva čas masáže.

Aké pomôcky pri realizácii využívaš?

Difúzer, olivový olej, hudbu, deku a najdôležitejšiu pomôcku  ̶  ruky.

Baby masáž nielen realizuješ ale aj učíš, povieš nám k tomu viac?

Niektoré detičky sa mi nedajú masírovať, vtedy väčšinou odporúčam kurz, na ktorom sa rodič dozvie správny postup masáže. Na kurze učím indikácie, kontraindikácie, základné hmaty masáže, ich aplikáciu na telíčko a tiež rozširujem obzory v oblasti aromaterapie a muzikoterapie. Každý účastník dostáva aj vzorku esenciálneho oleja.

Aké základné chyby robíme pri masáži?

Najčastejšou chybou je rýchlosť. Všetky pohyby, treba robiť pokojne a pomaly. Priznám sa, miestami s tým mám problém aj ja, pretože už vidím menšiu nespokojnosť dieťaťa a potrebujem dokončiť to, čo začnem. Ale to je už o prioritách, vždy musí byť odmasírovaná pravá aj ľavá strana. Ďalší nedostatok, s ktorým sa stretávam je, že sa pohyby nedoťahujú úplne do konca.

Čo by si v budúcnosti chcela v rámci svojej činnosti v centre vylepšiť?

Tento mesiac sa chystám na kurz kraniosakrálnej terapie, ktorá bude novinkou u nás v centre. Je to jemná dotyková terapia, ktorá prináša zlepšenie psychického aj fyzického stavu a povzbudzuje samoozdravné mechanizmy tela.

Dovidenia a dočítania priatelia. 🙂